Award-winning compositions realised in the electroacoustic music studios

Photograph of a mac with audio software in a performance spaceThe following is a list of pieces realised in the studios which have won awards or received mentions. Pre-selections etc. are not included.

2013

 Composer Composition  Award or Mention  Competition
 
Jonty Harrison BEASTiary Second prize Fondation Destellos Sixième Concours de Composition Électroacoustique et vidéo musique

2012

 Composer Composition  Award or Mention  Competition
 
Visa Kuoppala Outspread Second prize, ex-æquo Fondation Destellos Cinquième Concours de Composition Électroacoustique et vidéo musique

2011

 Composer Composition  Award or Mention  Competition
 
Teresa Carrasco Garcia Match(ing) Sounds Joint First Prize Sperber-Kollegium Jugend-Förderpreis in Composition

2010

Composer Composition Award or Mention Competition
Julien Guillamat  De Part et d'Autre Joint First Prize Espace du Son
 Pei-Yu Shi Red Chamber Winner Suonosonda Competition for video and audio production

Previous awards 1993-2009

2009

Composer Composition Award or Mention Competition
Shawn Pinchbeck / Fine 5 Dance Theatre Phases Winner Best Dance Performance in Estonia
David Hindmarch Trebuchet Prize (Trivium, 1st category) Concours Internationaux de Bourges 2009
David Hindmarch Nature Room Selection (Trivium, 2nd category) Concours Internationaux de Bourges 2009
Pei-Yu Shi Slow, Slow Tune... Honourable Mention Sond'Ar-te Competition for Chamber Music with Electronics

2008

Composer Composition Award or Mention Competition
Annie Mahtani Past Links Mention 35e Concours Internationaux de Musique et d’Art Sonore Electroacoustiques de Bourges
Jonty Harrison Internal Combustion Mention 35e Concours Internationaux de Musique et d’Art Sonore Electroacoustiques de Bourges

2006

Composer Composition Award or Mention Competition
Daniel Barreiro Maresia Mention 33e Concours Internationaux de Musique et d’Art Sonore Electroacoustiques de Bourges
Daniel Barreiro Maresia Joint First Prize Metamorphoses Competition
Daniel Barreiro Percursos enredados Prize Winner 33e Concours Internationaux de Musique et d’Art Sonore Electroacoustiques de Bourges
Scott Wilson Flame Mention Brunel Bicentenary Composition Competition

2005

Composer Composition Award or Mention Competition
Daniel Barreiro (Un)folding Finalist CIMESP (Concurso Internacional de Música Eletroacústica de São Paulo) 2005

2003

Composer Composition Award or Mention Competition
David Berezan Cyclo Second prize CIMESP (Concurso Internacional de Música Eletroacústica de São Paulo) 2003
Thomas Cahill-Jones Bounce Eye (Study in Marbles) Prize winner Jeu De Temps 2003
Thomas Cahill-Jones Bounce Eye (Study in Marbles) Prize winner Música Viva
David Shepherd Äwhä Mention Jeu De Temps 2003

2002

Composer Composition Award or Mention Competition
Jon Aveyard D'p (Depth perception) Second prize, Category A. Metamorphoses competition, Ohain, Belgium
Jon Aveyard D'p (Depth perception) Mention  Prix Noroit
David Berezan Baoding Degree II - Trivium A, 1st Category: electroacoustic music without instruments 29th Bourges Competition
David Berezan Dioramaphone Third Prize Concorso Internazionale "Luigi Russolo" di musica elettroacustica
Thomas Cahill-Jones DeLeTE 'e' UNIT Degree I - Residency 29th Bourges Competition
Thomas Cahill-Jones DeLeTE 'e' UNIT First prize, Category A. Metamorphoses competition, Ohain, Belgium
Antti Saario bullet train ballad n.1 First Prize, Electro-acoustic, Analogical and Digital Music section Città di Udine IV International Contemporary Music Contes
David Shepherd Zero 3 Mention, Trivium B, 6th Category: works for multimedia 29th Bourges Competition

2001

Composer Composition Award or Mention Competition
David Berezan Cold Light Finalist Russolo Competition, Varese, Italy
David Berezan Dioramaphone Honourable Mention, Ars Acustica category EAR competition, Budapest
Jonty Harrison Abstracts Pierre d'Argent Bourges Competition
Abdul Wahid Hasnizam Fatihah Prize, Residency Bourges Competition

1999

Composer Composition Award or Mention Competition
Peter Batchelor Reel [This composition was realised at the University of Bangor and the University of Birmingham] Second Prize Concurso Internacional de Música Eletroacústica de São Paulo (CIMESP)
Paul Dibley Thalis Mention, Residence category Bourges Competition
Elainie Lillios Arturo Mention, Thematic category Bourges Competition
Elainie Lillios Stumbling Dance Mention Concurso Internacional de Música Eletroacústica de São Paulo (CIMESP)
Mario Verandi Del Castillo Mention, Sound and Music Installation Or Environment category Bourges Competition

1998

Composer Composition Award or Mention Competition
Alastair Bannerman In th'Air or of th'Earth Mention Prix Noroit
Elainie Lillios Arturo Finalist Concours Russolo
Adrian Moore Foil-Counterfoil Mention Prix Ars Electronica
David Prior An die Materie Finalist, Programme Music category Bourges Competition
Pete Stollery Onset/Offset Honourable Mention International Competition of Computer Music "Pierre Schaeffer"
Mario Verandi Faces and Intensities Mention, Character Music category Bourges Competition

1997

Composer Composition Award or Mention Competition
Joseph Anderson C h A n G E'S MUSIC Grands Prix du Concours Bourges Competition
Joseph Anderson C h A n G E'S MUSIC Honourable Mention, Ars Acustica category Hungarian Radio Electro-acoustic Music Prize (EAR)
Alastair Bannerman In th'Air or of th'Earth Honourable Mention, Electroacoustic Tape Music category Hungarian Radio Electro-acoustic Music Prize (EAR)
Darren Copeland Life Unseen Ars Acustica category Hungarian Radio Electro-acoustic Music Prize (EAR)
Rose Dodd Transient I Prize Bourges Competition
Jonty Harrison Unsound Objects Distinction Prix Ars Electronica, Linz, Austria
Joseph Hyde Goldglow Mention Musica Nova, Prague
Joseph Hyde Goldglow Mention Prix Ars Electronica
Adrian Moore Study in Ink 2nd prize, Electroacoustic Tape Music category Hungarian Radio Electro-acoustic Music Prize (EAR)
David Prior Somewhere Submarine Mention Bourges Competition
David Prior An die Materie 2nd Prize, Ars Acustica category Hungarian Radio Electro-acoustic Music Prize (EAR)
Mario Verandi Figuras Flamencas Mention Prix Ars Electronica
Mario Verandi Frequences de Barcelone Prize, III Radiophonic Art Competition La Muse en Circuit, Paris
Mario Verandi Frequences de Barcelone Honorary Mention Stockholm Electronic Arts Awards
Pete Stollery Altered Images 2nd Prize 2nd International Electroacoustic Music Competition, Sao Paulo

1996

Composer Composition Award or Mention Competition
Joseph Anderson C h A n G E'S MUSIC Recommendation Stockholm Electronic Arts Award
Rose Dodd Transient I Second Prize Russolo Competition, Varese, Italy
Jonty Harrison Hot Air Mention Prix Ars Electronica, Linz, Austria
Jonty Harrison Sorties Prize Bourges International Electroacoustic Awards
Adrian Moore Junky Mention Musica Nova, Prague, Czech Republic
David Prior Somewhere Submarine Winner Cornelius Cardew Composition Competition
Pete Stollery Onset/Offset Mention Stockholm Electronic Arts Award
Mario Verandi Figuras Flamencas Prize Bourges International Electroacoustic Awards
Mario Verandi Effected Main Prize Musica Nova, Prague, Czech Republic

1995

Composer Composition Award or Mention Competition
Mathew Adkins Melt Winner Stockholm Electronic Arts Award
Mathew Adkins Surfacing Winner EAR competition, Budapest
Rose Dodd Transient I Mention EAR competition, Budapest
Adrian Moore Sieve Second Prize Noroit Competition, Arras, France
Simon Hall Hit me! Mention, Electroacoustic & Humour Category 2nd Puy, Bourges Competition

1994

Composer Composition Award or Mention Competition
Mathew Adkins Melt Mention Russolo Competition, Varese, Italy
Mathew Adkins Clothed in the Soft Horizon Winner Musica Nova, Prague
Joseph Hyde in Sunlight II:September Song Third Prize Russolo Competition, Varese, Italy
Joseph Hyde Songlines Prize Bourges International Electroacoustic Awards
Alistair MacDonald Kilim Selection Prix Noroit
Alistair MacDonald Kilim Third Prize Russolo Competition, Varese, Italy

1993

Composer Composition Award or Mention Competition
Jonty Harrison ... et ainsi de suite ... Distinction Prix Ars Electronica, Linz, Austria
Joseph Hyde in sunlight II: September Song Winner of the Résidence category Bourges International Electroacoustic Awards
Joseph Hyde Rhianon 1st Prize winner of the PuyElectroacoustic Music for Dance Bourges International Electroacoustic Awards
Andrew Lewis Scherzo Mention Prix Ars Electronica, Linz, Austria
David Liffen Sweeping Statements Mention Bourges International Electroacoustic Awards
Adrian Moore ...And By His Suggestion... Mention Prix Ars Electronica, Linz, Austria